Written by 21:16 Genel, Güncel Bilgiler • One Comment Views: 59

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı

Kısa Çalışma Ödeneği ve İşten Çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı.

Kısa Çalışma Ödeneği

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı .Covid 19 kapsamında,Kısa Çalışma ödeneğinin verilmesine ve İş Kanunu kapsamında,çalışanların işten çıkarılma yasağı süresinin, 2 ay daha uzatılmasına karar verilmiştir.

Konuya ilişkin düzenleme,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından,Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Verilen karara göre; Covid 19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan,zorlayıcı sebepler gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için, KÇÖ süresinin uzatılmasına, 4447 sayılı İşsizlik Kanunun 23.maddesine göre karar verilmiştir. 30 Haziran 2020’ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için, kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.Böylelikle KÇÖ uygulanan,işyerlerinde çalışanlar sene sonuna kadar ödenek haklarından faydalanabileceklerdir.

İşten Çıkarma Yasağına İlişkin Düzenleme

Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer konu ise iş yerlerinde uygulanan iş akdi feshinin kısıtlanmasına da 2 ay daha uzatılmasına karar verilmiştir.

Verilen Karar’da 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 10. maddesine göre,birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler de 17 Kasım 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.Bu kapsamda işyerinin kapanması veya işin sona ermesi gibi nedenlerin dışında,işveren tarafından iş akdi feshi yapılamamaktadır.

Ayrıca,maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 aylık süreyi aşmamak üzere işverenin işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabileceği, bu kapsamda ücretsiz izne ayrılmanın, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermeyeceği belirtiliyor.

Bakan Selçuk’tan Açıklama

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu açıklamalara yer verdi; “Salgının etkilerini azaltmak ve istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışanlarımızı ve işverenlerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Kısa Çalışma Ödeneği, Fesih Kısıtı ve Nakdi Ücret Desteği Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın tensipleriyle 2 ay uzatıldı.” ifadelerini kullandı.

Kısa Çalışma Ödeneği ile Birlikte Ücretsiz İzin Desteği de Devam Edecek

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Kısa Çalışma Ödeneğini ile birlikte,Nakdi ücret desteğinin (Ücretsiz İzin) de 2 ay daha uzatılmasına karar verilmiştir.

GSS hakkındaki konumuzu okumak için tıklayınız.

Sgk Teşvik  Hakkında detaylı bilgi öğrenmek için linke tıklayınız.

(Visited 59 times, 1 visits today)
Close