Eğitimli Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Bir Adım

“Eğitimli Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi , kadın istihdamını artırmayı hedefleyen ve çocuk bakım hizmetlerine erişimi kolaylaştırmayı amaçlayan bir programdır. Bu proje kapsamında, kadınların çocuk bakıcılığı konusunda eğitim alması teşvik edilir ve bu sayede hem kadın istihdamı artırılır hem de çocuk bakım hizmetlerinin kalitesi yükseltilir. Bu projenin amacı, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadınların ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmaktır.

İlgili içerik;  (EDU-CARE) 

“Eğitimli Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi ” Nedir ve Ne İşe Yarar?

1. Proje Nedir?

Kadın istihdamını artırmak ve çocuk bakım hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen bir programdır. Bu proje, kadınların çocuk bakıcılığı konusunda eğitim almalarını teşvik eder ve bu sayede kadın istihdamı artırılır.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi

2.Eğitimli Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projenin Amacı Nedir?

  • Kadın İstihdamının Artırılması: Proje, kadınların çocuk bakıcılığı konusunda eğitim almalarını teşvik ederek kadın istihdamını artırmayı hedefler.
  • Çocuk Bakım Hizmetlerinin Kalitesinin Yükseltilmesi: Eğitimli çocuk bakıcıları, çocukların gelişimine daha fazla katkı sağlayabilir ve bu sayede çocuk bakım hizmetlerinin kalitesi yükseltilir.
  • Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması: Proje, kadınların ekonomik olarak güçlenmesine katkıda bulunarak toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçlar.
  • Ailelerin Desteklenmesi: Eğitimli çocuk bakıcıları, ailelere güvenilir ve kaliteli bir çocuk bakım hizmeti sunarak ailelerin desteklenmesine yardımcı olur.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Kipap Pozitif Ayrımcılık Projesi

3.Eğitimli Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Nasıl Uygulanır?

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen Eğitimli Çocuk Projesi’nin (EDU-CARE) araştırma bileşeni kapsamında hazırlanmıştır. Kadınların çocuk bakıcılığı konusunda eğitim almaları teşvik edilir ve işverenlerin eğitimli çocuk bakıcılarını istihdam etmeleri teşvik edilir.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; e-dekont Nedir?

4. Kimler Projeden Faydalanabilir?

Projeden genellikle kadınlar ve çocuk bakıcılığı sektöründe çalışanlar faydalanır. Ayrıca, çocuk sahibi olan aileler de eğitimli çocuk bakıcılarından yararlanabilir.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Oran Analizi

5. Projelerin Avantajları Nelerdir?

Kadın istihdamını artırarak ekonomik kalkınmaya katkıda bulunur, çocuk bakım hizmetlerinin kalitesini artırır ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekler.

Bu proje, hem kadın istihdamını artırarak ekonomik kalkınmaya katkıda bulunur hem de çocuk bakım hizmetlerinin kalitesini artırarak ailelere destek sağlar. Toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik önemli bir adım olan bu projenin başarıyla uygulanması, toplumun genel refahını artırır ve daha adil bir dünya için önemli bir adım oluşturur.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Kısmi Süreli Çalışma

6.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 0-36 aylık çocuğu olan annelere destek ödemesi yapacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Avrupa Birliği’nin finansman desteğiyle, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan ve 0-36 aylık çocuğa sahip olan annelere yönelik bir destek programı başlatmıştır. Bu program kapsamında, belirlenen şehirlerdeki 3 bin 500 sigortalı anneye, 12 ay boyunca her ay 325 euro destek ödemesi yapılacaktır.

Destek ödemesinin amacı, annelerin iş gücüne katılımını artırmak ve çocuk bakımı nedeniyle kariyerlerinden uzaklaşma riskini azaltmaktır. Aynı zamanda, eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılarının teşvik edilmesi de hedeflenmektedir. Böylece, hem annelerin iş yaşamı desteklenecek hem de çocuk bakıcılığı alanında kaliteli ve kayıtlı istihdam olanakları artırılacaktır.

Projeden yararlanacak olan annelerin ve çocuk bakıcılarının toplam sayısı 7 bin kadını bulacak. SGK, projeden yararlanma şartları ve başvuru süreci ile ilgili detayları ilerleyen günlerde açıklayacak. Bu destek programı, çalışan anneler için büyük bir fırsat sunmakta ve onların istihdamda kalmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Bu önemli ve yararlı girişim, annelerin iş hayatındaki varlıklarını güçlendirmek ve çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için atılmış bir adımdır. Destek programının duyurusu ve başvuru bilgileri, SGK’nın resmi kanalları üzerinden yapılacak.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Evlenen Gençlere Faizsiz Kredi

Tüm Gelişmelerden Haberdar olmak için bizleri takip etmeyi unutmayınız.

www.muhasebebilgi.net.

Bu içerikte ilginizi çekebilir; Binek Araçlarda Gider Kısıtlaması 2023

(Visited 56 times, 1 visits today)
Close