Written by 02:14 Genel, Güncel Bilgiler, Vergi Views: 65

Vergi Borcu Yapılandırma 2023

Vergi Borcu Yapılandırma 2023

Vergi Borcu Yapılandırma 2023

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Milyonlarca Vatandaşın beklediği yapılandırma başvuruları bugün başladı.Başvuru İşlemleri birden farklı yolla sağlanabilmektedir.En kolay ve basit olarak interaktif vergi dairesi www.ivd.gib.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet ekranlarına şifreyle girerek ya da şahsen vergi dairesine gidilerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız.

1

Vergi Borcu Yapılandırma Kapsamına Dahil Olanlar?

Vergi Affı kapsamından , KDV(Katma Değer Vergisi), SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu),MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) ÖTV (Özel İletişim Vergisi),Trafik Cezaları,KYK borçları gibi borcu olan vatandaşlar bu kanundan faydalanabilmektedirler.

Yapılandırma İçin Taksit Yapılabilir mi?

Vergi Yapılandırma Borcu olanlar,yapılandırma borçlarını taksit yaptırabilirler.Yapılandırılan tutarlar peşin veya 6, 9, 12 ve 18 taksit olarak 2 ‘şer aylık dönemlerde eşit taksitlerle ödenebilmektedir.

Dileyenler borcunu peşin olarak ödediklerinde gecikme faizi oranın %90 ‘lık kısmı silinmektedir.

2

Yapılandırma Başvuruları Ne Zamana Kadar Devam Edecek

Yapılandırma Borçları 31 Aralık 2022 ve bu tarihten önceki borçları kapsamaktadır.Bu tarihten sonra olan borçlar yapılandırmaya dahil edilmeyecektir.Ayrıca 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan vergi borç ve cezalar da silindi.

 

Daha Önce Yapılandırmalar ve Hacizler Kalkacak mı?

Daha önceden vergi borçlarını,taksitlendirmeye almış fakat ödemeleri atlandığı için,yapılandırması bozulan vatandaşlarda yeniden yapılandırma yaparak bu kapsamdan faydalanabilirler.

Ayrıca vergi borçlarından kaynaklar hacizlik durumu olan vatandaşlarda,borç yapılandırma kapsamına dahil oldukları takdirde,ilk taksitini ödedikten sonra üzerinde bulunan hacizde kalkmış olur.

 
 

Yukarıda Yer Alan Adımları İzleyerek Başvurunuzu kolayca tamamlayabilirsiniz.Son olarak sizlere hatırlatmak istediğimiz bir diğer husus yapılandırma yapılacak bir borca karşı dava açılmamış olması gerekmektedir

Eğer böyle bir durum söz konusu ise,ekranlar üzerinden başvurular kabul edilmeyecektir.

Bu durumda yapılması gereken tek işlem bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yazılı olarak bizzat, başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 

MTV NEDİR ? Konu başlığında yer alan bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

KDV NEDİR ? Ayrıntılara ulaşmak için linke tıklayınız.

SGK Teşvik ile ilgili tüm detayları öğrenmek için lütfen tıklayınız.

 

    (Visited 65 times, 1 visits today)
    Close